Selülit Nedir ? Nasıl Geçer ? Belirtileri Neler

Selülit Nedir ? Nasıl Geçer ? Belirtileri Neler

Selülit nedir? 
Selülit sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan girintili çıkıntılı bir dokuya sebep olan bölgesel metabolik bozukluk olarak tanımlanır. Portakal kabuğu dokusu, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine dik uzanan ve septa adı verilen lifli bantların bir araya gelmesi ile ortaya çıkar.

Genişlemiş yağ hücreleri küçük şişkinlikler meydana getirirken, sıkı septa yağ dokusunu büzerek çukurluklara neden olur. Böylece pürüzlü bir görünüm oraya çıkar. Tıp literatüründe ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi veya adipoz ödemi gibi farklı isimlerle anılır.

Selülit neden olur? 
Selülitin kesin sebebi bilinmemektedir, ancak deri altındaki bağ dokusu sayesinde yağ tabakası arasındaki etkileşimin bir sonucu olduğu anlaşılmıştır. Selülitin muhtemel nedenleri arasında hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilogram alımı ya da kilogram kaybı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam biçimi ya da sigara kullanımı bulunmaktadır. Bunların dışında dar kıyafetlerin ve çok fazla oturmanın da selülite neden olabildiğine yönelik kanıtlar vardır.

Fakat pek çok daha sağlıklı kadında, daha sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına rağmen selülit gelişebilir. Vücuttaki yağın dağılım biçimi de selülite yatkınlık oluşturabilir. Pek oldukça farklı faktör selülite neden olabileceğinden, nerdeyse tüm bayanlar hayatlarının bir döneminde vücutlarının herhangi bir kısmında selülit problemi yaşayabilir.

Selülit için kimler risk altındadır? 
Bugüne kadar yapılan araştırmalar ve tecrübelerin ışığında yapılan tahminlere göre bayanların %80-90’ında ergenlikten sonra hayatlarının bir döneminde yüksek muhtemellıkla selülit gelişir. Yaşla beraber görülme sıklığı daha da artar. Çünkü yaş ilerledikçe cilt incelir, gevşer ve bu da riski artırır. Selülitin daha açık tenli bayanlarda daha sık geliştiği görülmüştür.

Erkeklerde de daha nadir olarak selülit görülebilir. Uzmanlar, erkeklerde cilt altındaki binaların farklı özellikler taşıması ve yağ dokusunun daha az olmasının riski düşürdüğünü düşünmektedir. Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanların da selüliti vardır. Aktif olmayan sedanter bir hayat tarzı ve hamilelik selülit oluşma riskini artırabilir.

Selülit belirtileri nelerdir? 
Selülit kalça, uyluk, karın gibi vücut bölgelerinde girintili çıkıntılı bir cilt görünümü ile karakterizedir. Ciltteki bu görünüm kimi zaman süzme peynir ya da portakal kabuğu görünümü biçiminde tanımlanır.

Hafif selülitte ciltteki portakal kabuğu görüntüsü yalnızca uyluklar gibi etkilenen alan sıkıştırılarak görülebilir. Daha şiddetli selülitte cildin pürüzlü yapısı her koşulda fark edilir. Selülit, en sık olarak uyluk ve kalça çevresinde görülür, ancak göğüslerde, alt karın bölgesinde ve üst kollarda da bulunabilir.

Selülit ciddi bir tıbbi durum değildir ve tedavi gerekli değildir. Aslında, pek çok doktor selülitin normal bir oluşum olduğunu düşünmektedir. Selülit ve cilt görünümleri konusunda endişeleri olan fertlerin bir dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanına danışması önerilir.

Selülit dereceleri nelerdir? 
Derece 1: Yatarken ve ayakta dururken portakal kabuğu görünümü fark edilmez ve cilt pürüzsüz görünür.

Derece 2: Yatma sırasında cilt pürüzsüz görünür, ancak ayaktayken bir miktar çukurlaşma fark edilir.

Derece 3: Ayakta dururken ve uzanırken ciltte portakal kabuğu görünümü vardır.

Selülit tedavisi nasıl yapılır? 

Selülit bütünüyle etkili spesifik bir tedavi seçeneği yoktur. Aşağıdaki tedaviler, en azından geçici olarak selülit görünümünü iyileştirebilir:

FAZLA KİLOLARIN VERİLMESİ 
Aşırı kilogramlu fertlerin daha sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle yavaş ve kontrollü bir biçimde kilogram vermesi ciltteki hoş olmayan görünümünü bir miktar iyileştirebilir. Fakat ani ve hızlı verilen kilogramlar ciltte sarkmaya neden olarak selülit görünümünde kötüleşmeye yol açar.

Lazer ve radyofrekans sistemleri
Belki de en umut verici tedavi seçeneği lazer ve radyofrekans sistemlerinin kullanımıyla mümkündür. Selülit tedavisinde kullanılacak olan üç farklı sistem vardır. Her üç sistem de bir dizi tedaviden sonra ciltte düzelme sağlar. Elde edilen sonuçlar altı ay kadar kalıcı olabilir. Bu sistemler aşağıdakileri içerebilir;

Bunlardan birincisi selülit tedavisi için doku masajı, radyofrekans teknolojisi ve kızılötesi ışığın bir birleşimini kullanır.
Başka bir sistemde, diyot lazer enerjisi ve doku masajının birleşimi tercih edilmektedir.
Üçüncü sistem, selülit tedavisi için aynı anda derin ve yüzeysel seviyelerde radyofrekans kullanır.
Lazer destekli liposuction 
Bazı insanlar selülit tedavisi için liposuction yaptırmayı tercih eder. Liposuction sırasında cilde açılan küçük bir kesikten cilt altına yerleştirilen ince bir tüp yardımı ile yağ hücreleri emilir. Tek başına liposuction vücudu şekillendirse de selüliti gidermez ve portakal kabuğu görünümünü daha da kötüleştirebilir. Lazer destekli liposuction ise selülit tedavisinde daha etkili neticeler verir. Bu tedavi cildi sıkılaştırırken yağ hücrelerini yok eden ayrı bir liposuction yöntemidir.

KRİYOLİPOLİZ 
Kriyolipoliz vücudun kalça, karın gibi alanlarında bulunan bölgesel yağ hücrelerindeki lipit moleküllerini dondurarak giderir. FDA tarafından onaylanan bu yöntem selülit görünümünü iyileştirmede umut vericidir.

Yorum Gönder