Selülit Bakımının Yararları Nelerdir?

Selülit Bakımının Yararları Nelerdir?

Selülit Bakımının Yararları Nelerdir?

Selülit, özellikle kadınların korkulu rüyalarının başında gelmektedir. Ergenlikteki gelişmelerden yaşlılığa doğru ilerleyen süreçte selülit, herkeste az ya da çok görülmektedir.

Selülitin bilimsel adı ‘hidrolipodistrofi’ şeklinde geçmekte olup, vücuttaki lenf bezlerinin işlevlerini tam yerine getirmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda, atık maddeler vücuttan dışarı atılamazlar ve bunlar da orada birikerek, cilde pütürlü bir görüntü kazandırırlar. Klasik anlamda bilinir ki, selülitler portakal kabuğunu andırmaktadır. Vücutta biriken bu toksik maddeler, kadınlara kâbus yaşatmaktadır. Bu anlamda, selülitle savaşta ciddi ve sert önlemler alınmalı ve kararlı davranılmalıdır.

Selülit Nasıl Meydana Gelir?

Selülit sözcüğü, Fransızca ‘cellulite’ kökeniden türemiş olup, ciltteki yağ dokusunun meydana getirdiği kabarcık olarak bilinmektedir. ‘Cellule’ diye geçen hücre sözcüğünden türeyerek genişletilmiştir. Buna göre, vücuttaki yağ cepleri denilen alanlara yapılan baskı sonucu bağlar aşağı doğru itilir. Onlar da bu baskıya dayanamayarak, aşırı yağ oluşumuna neden olurlar. Bununla birlikte de bedende çeşitli sarkmalar görülür.

Selülit ağırlıkla kalça kısmında görülmektedir. Bununla beraber, baldırlarda, kollarda, bacaklarda ve karın çevresinde de ona rastlanabilmektedir. Fazla dokunun damarlardan taşmaya başlamasıyla, bu rahatsızlık vücutta kendisini daha fazla göstermeye başlar.

Selülit Bakımı Ne Şekilde Yapılabilir?

Selülit bakımında ilk yöntem, vücuttaki suyu dehidrasyona uğratacak asitli içeceklerden, kahveden ve çaydan kaçınmaktır. Bu anlamda, sık sık su içilmelidir. Su, günde 1-2 litreden aşağı tüketilmemelidir. Ayrıca, spor yapmak da vücudu sıkılaştırmak, selülit gidermek anlamında önemlidir.

Selülit, bitkisel kimi kürlerle, yöntemlerle birlikte de giderilebilir. Bunun için, özellikle maydanoz yemek bire birdir. Hatta, maydanoz, limon, salatalık, kabuk tarçın kullanılarak yapılan detoks da etkilidir. Maydanozun ayrıca suyu sıkılıp, içilebilir. Bununla birlikte, turp, salatalık, kabak gibi su bazlı sebzeler de tüketilebilir. Kereviz de yenilebilir.

Ayrıca, özel selülit fırçalarıyla vücutta iyice fırçalanabilir. Selülit bakımı, ‘anti aging’ dediğimiz, yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir. Selülitle mücadele etmeniz sizi güçlü kıldığı gibi, görünümünüzü de güzelleştirecektir. Bununla beraber, özgüveniniz de artacak, kendinizi daha da iyi hissedeceksiniz. Psikolojiniz de yerinde olacağındandır, kendinizi daha fazla beğenmeye başlayacaksınız.

Yorum Gönder