Epilasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ? Kimler Yapabilir ?

Epilasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ? Kimler Yapabilir ?

Epilasyon nedir?

Epilasyon sayesinde insanlık tarihi kadar eski olan “istenmeyen tüyler” sorunundan kısa zaman içinde, acısız, ağrısız bir biçimde kurtulmak mümkün olabiliyor. Epilasyon, istenmeyen tüylerin tam da köklerine belli dalga boylarında ışın verilmesiyle kılların köklerinin deforme edilmesi, köklerin kurutulması işlemidir. Kıllar, köklerinden besin alıp çıktıklarına, uzadıklarına göre kılların kökleri tahrip edilince yeniden çıkmaları da engellenmiş oluyor. Neredeyse yaşam boyu mücadele edilmesi gerekli olan istenmeyen tüylerden epilasyon sayesinde yaklaşık 1 veya 1 buçuk yıl içinde 5 -8 seansta bütünüyle kurtulabilmek mümkün olabilmektedir.

Epilasyon nasıl yapılır?

İstenmeyen tüylerden epilasyonla kurtulmak isteyen kişi seçtiği epilasyon merkezinde evvela bir ön görüşme yapılır ve profesyonel, kılların yapısı ve bulunduğu bölgeye dair bir inceleme yapar. Ardından işlem için randevu alınır ve işlemden önce uzun olan tüyler jilet veya diğer yöntemler ile kısaltılır ki verilen ışın direk şekilde kıl köklerine ulaşılsın. Ancak bunun için kılların ağda gibi yöntemler ile kökten alınmaması son derece önemlidir. Çünkü bu işlemde amaç yalnızca tüylerin boyunu kısaltıp daha görünür hale getirmektir.

Epilasyon seansında öncelikle kişinin ten ve kıl rengine göre verilecek ışın değeri ayarlanır. Bu aşamada kıl kökünü etkileyecek en ideal dozu ayarlamak en önemli husustur. Genellikle ihtiyaca göre her bölgeye doz ayarlaması ayrı ayrı yapılır. Doğru ayarlama ve doğru yapılan bir işlemle en başarılı sonucu almak mümkün olur.

Epilasyon kaç seans yapılır?

Epilasyonun seans sayısı kesinlikle işlemin yapıldığı bölgeye ve ihtiyaca göre değişmekle beraber, genel itibari ile 4 – 8 seans arasında tüylerden bütünüyle kurtulmak mümkün olur. Epilasyonun uygulama süresi ve seansların sıklığı da kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine, kılların durumuna göre değişir.

Epilasyon seansları kaç dakika sürer?

Epilasyon işleminin süresi işlem yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Minik bir bölge ise 5 dakikada biterken, tüm vücut epilasyon seansları 2 saat bile sürebilir.

Epilasyon seans aralıkları ne kadardır?

Epilasyonda seans aralıkları uygulama yapılan bölgeden bölgeye değişmekle beraber genelde 4 -8 hafta arasında değişmektedir.

Epilasyon kıllara nasıl etki eder?

Epilasyonda amaç kıl köklerini tahrip ederek aynı yerde bir daha kıl çıkmasını önlemektir. Bu amaçla kılların olduğu bölge verilen ışınla ısıtılarak kıl kökleri yakılır. Kıl köküne gönderilen ve kıl kökü tarafından emilen enerji o alanda ısıya dönüşür. Bu sayede kılın kök hücresi yeniden büyüyemez ve istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabilir. Epilasyon işleminde bahsi geçen bu olaylar milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. Epilasyonda tüylerin büyüme evreleri olan anajen, katojen veya telojen aşamalarının göz önüne alınması işlemin etkisi bakımından son derece önemlidir. Özellikle tüylerin gelişme evresinde epilasyon işlemiyle ısı verildiğinde o tüylerin yeniden çıkması engellenmiş olur. Zaten epilasyonda tüylerden bütünüyle kurtulabilmek için birden fazla seans gerekmesi de tüylerin bu evreleriyle ilgilidir. Şöyle ki; aynı bölgedeki tüylerin hepsi aynı anda büyüme evresinde olmadığından, epilasyon hepsinde aynı tahrip etkisini yaratmıyor. Bir sonraki seansta büyüme evresinde olan kıllara etki edebilmek mümkün olabiliyor.

Epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Epilasyon esasında vücutta istenmeyen kılların olduğu, kişinin kılların varlığından rahatsız olduğu göz çevresi ve kaş bölgesi hariç her bölgeye yapılabilir. Ancak epilasyon yapılmasına engel olabilecek herhangi bir hormonsal sorun mevcut ise muhakkak epilasyon profesyonelı ile beraber karar verilmesi gerekir. Daha da önemlisi epilasyona başlamadan evvel bu hormonsal sorunun tedavi edilmesi, sonrasında epilasyona başlanması önerilir. Bu bağlamda epilasyon kişinin ihtiyaç duyması durumunda; yüz, ense, boyun, kulaklar, koltukaltı, sırt, kalça, bacak, omuzlar, gövde, göbek, bel bölgesi, göğüs üstü, bikini çizgisi gibi alanlara uygulanabilir ve hepsinden başarılı sonuçlar alınabilir.

Epilasyon kimler için idealdir?

12 yaşını tamamlamış, tüy renkleri çok açık olmayan, epilasyon yaptırmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes epilasyon yaptırabilir. Ancak küçük çocukların ve çok ileri yaştakilerin epilasyon yaptırmamaları veya en azından bir profesyonel doktora danışmaları uygun olur.

Tek bir seans epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Epilasyon işlemlerinde ilk seansta veya ilk 2 seanstan sonra farkı görmek mümkündür. Mutlaka tüylerde belirgin bir azalma olur. Ancak tek seansla tüylerden bütünüyle kurtulmak söz konusu olamaz. Zaten epilasyon işlemleri de en az 4 seanslıktır. Çünkü her kıl kökü epilasyonun yapıldığı dönemde farklı evrededir ve tam olarak istenilen verim alınamayabilir. Şöyle ki, epilasyon seansının yapıldığı sırada gerileme döneminde olan kıllar olabilir, onlardan bir sonraki seansta verim almak söz konusu olabilir. Bu nedenle de tek seansta bütün tüylerin bitmesi mümkün olmaz, birden çok seans gerekir ve ihtiyaç duyulan seans sayısı da her bölge için değişiklik gösterir. Ama epilasyondan mümkün olan en kısa bir süre içinde istenilen sonucun alınabilmesi için seanslara düzenli şekilde devam etmek gerekir.

Epilasyon yaptırmaya karar verenler öncelikle ne yapmalılar?

Epilasyonda yüz bölgesi çok hassastır ve daha fazla özen gerektirir. Kişi, yüz bölgesine de epilasyon yaptırmak istiyorsa öncelikle hormonsal değerlerine baktırması gerekir. Bunun için de bir dermatoloji profesyonelına başvurmalı ve yüzdeki normal dışı tüylenme nedenini öğrenmelidir. Bunun tespiti için de çeşitli tahlil ve araştırılmalar yapılması gerekir. Ayrıca epilasyona gelmeden önce tüylerin sarartılmaması, cımbız, ağda veya iple kökten alınmaması önemlidir.

Erkeklere epilasyon yapılır mı?

Evet, epilasyon kadın, erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen herkes için doğru tercihtir.

Epilasyondan sonra nelere özen gösterilmelidir.?

Epilasyondan sonraki iki gün boyunca direk şekilde güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.
Epilasyondan hemen önce veya hemen sonra solaryuma girilmemelidir.
Yüz bölgesine epilasyon yapılmışsa yüksek faktörlü güneş kremleri sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır.
Seans aralarında güneşlenerek ten rengi koyulaşmışsa ten rengi normale dönene kadar epilasyon seansı ertelenmelidir.
Epilasyondan sonraki iki gün cildin tahriş olmasına yol açacak peeling ve kese gibi işlemler yapılmamalıdır.
Epilasyondan sonra kıl kökleri 10 -20 gün içinde uzar ve kendi kendine dökülür. Tüylerin yeniden çıktığını görünce endişelenmeye ihtiyaç yoktur.
Epilasyon seans aralıkları yüz için 4 hafta, vücut bölgeleri için 4 – 8 hafta arasında değişmektedir.
Epilasyon seanslarına düzenli şekilde gitmek gerekir, seanslar aksatılırsa veya düzensiz gidilirse kıl azalma oranı olumsuz etkilenir.

Yorum Gönder